Albânia, 24 Ore, Albanês

[ad_1]

Nga Klodian Tomorri

Është bërë qeveria dhe gjithë pushteti si kooperativë magazinierësh. Numërojnë çdo ditë sa veta hyjnë dhe dalin në Shqipëri.

Sot kishin shpikur moton “lart e më lart”. Çdo javë shpërndajnë nga një grafik sa u rritën pasagjerët në aeroport apo pikat kufitare të vendit.

E hedh Rama grafikun i pari, pastaj e marrin të gjithë me radhë, Balluku, Kumbaro, Veliaj, OSHEE, drejtoria e bujqësisë, komunalja.

Askush nuk flet për investime në bujqësi, industri, IT, arsim apo shëndetësi. Vetëm numërojnë njerëzit që hyjnë e dalin si barinjtë me bagëtitë kur i fusin në vathë. Ky është prioriteti i qeverisë sot.

Dhe ngaqë këta merren gjithë ditën me numërimin e pasagjerëve, në Shqipëri ndodhin çudira. Numri i turistëve rritet, por bujqësia ka 10 vjet që është në krizë. Milionat e turistëve që vijnë, i bie që marrin bukë me vete.

Shqipëria kampione botërore e turizmit, por kontributi i turizmit në rritje ekonomike është njësoj me grupin e shërbimeve administrative.

Nejse, mirë është. Grafiku i pasagjerëve lart, ai i shqiptarëve që ikin nga sytë këmbët edhe më lart.

[ad_2]

Source link

Notícias

Indonésia, Republika, Indonésio

[ad_1] REPUBLIKA.CO.ID, JAKARTA — Direktur Jenderal Bea dan Cukai Kementerian Keuangan Askolani buka suara soal tingginya sanksi administrasi barang impor. Dia menjelaskan besaran sanksi administrasi

Indonésia, Indo Pos, Indonésio

[ad_1] Harianjogja.com, DEPOK—Ombudsman Republik Indonesia (ORI) DIY meminta masyarakat untuk melapor jika menemui tiang-tiang kabel yang tampak semrawut. Laporan-laporan yang datang dari masyarakat ini akan

Hong Kong, South China Morning Post, Inglês

[ad_1] Hong Kong authorities will step up enforcement on illegal ride-hailing services and rogue taxi drivers over the coming Labour Day “golden week” holiday, while

Tailândia, Business Day News, Tailandês

[ad_1] มูลนิธิสุญญตาวิหารเผยหลักสูตรการดับทุกข์สำหรับผู้บริหารระดับสูงรุ่นแรก มีผู้สนใจในช่วงสองอย่างล้นหลาม รองประธานมูลนิธิฯเผยมีทั้งอดีตรัฐมนตรี อดีต สว. และอดีตปลัดกระทรวง สนใจ ชี้หลักสูตรนี้เหมาะกับโลกในยุคปัจจุบัน นายสมชาย เลิศด้วยลาภ รองประธานมูลนิธิสุญญตาวิหาร เปิดเผยว่าด้วยสถานการณ์ปัจจุบันสิ่งที่เกิดขึ้นทั้งในประเทศไทยและในโลก ทั้งปัญหาสังคม ปัญหาเศรษฐกิจ ปัญหาทุกอย่างอีกมากมายที่เกิดขึ้น สำหรับผู้บริหารจะมีการรับรู้และรับผิดชอบมากกว่าบุคคลทั่วไป ทั้งผู้บริหารหน่วยงานภาครัฐ และผู้บริหารหน่วยงานภาคเอกชน โดยทุกข์ที่เกิดขึ้นนั้น เกิดเพราะความรับผิดชอบที่มีต่อตัวเอง หน่วยงานและสังคม รวมถึงประเทศการเป็นทุกข์สำหรับผู้บริหารแล้ว มักจะไม่สามารถบอกหรือปรึกษาใครได้ เพราะความน่าเชื่อถือและความคาดหวังของคนในองค์กร