Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio

[ad_1]

Фото: Принтскрин

Владата на Косово оцени дека со организирањето на процесот на гласање за разрешување на градоначалниците на косовскиот север, Косово ги исполнило своите обврски и побара од Европската унија (ЕУ) да ги укине санкциите кои му ги воведе во јуни минатата година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во денешното соопштение на Владата се наведува дека без разлика на резултатот, обврската што ја имаше Косово е исполнета.

– Со завршувањето на овој процес, без разлика на резултатот, Република Косово ја исполни својата обврска кон своите граѓани и одговорноста преземена од договорот со Европската унија за деескалација на ситуацијата на северот на земјата. Затоа, по вчерашното гласање, време е конечно да се отстранат неправедните мерки кон Косово – се вели во соопштението на Владата.

Според неа, резултатите од гласањето во недела покажуваат дека нема волја за разрешување на градоначалниците.

– Владата на Република Косово изразува жалење за слабата излезност на вчерашното гласање и им се заблагодарува на оние кои го искористија своето демократско и законско право. Свесни сме за околностите во четирите општини на северот на Косово, особено за големиот притисок што го вршат белградските власти врз косовските граѓани од српска националност во овие општини. Резултатите од вчерашното гласање покажуваат дека нема волја за разрешување на актуелните градоначалници на општините – се вели во соопштението.

Владата ја обвини најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, за бојкот на процесот.

– Потсетуваме дека овој процес беше поттикнат од постојаното барање за нови избори во овие општини, кои произлегуваат од немањето целосен легитимитет на актуелните градоначалници по слабата излезност на граѓаните на изборите од 23 април 2023 година… Но, Српска листа, која првично беше причина за изборите на 23 април преку оставка на нејзините градоначалници, а потоа и иницијатор на вчерашното гласање, повторно ги бојкотираше демократските процеси наспроти повиците на меѓународната заедница и граѓанскиот интерес – се вели во соопштението.

Владата изрази подготвеност да ги поддржи градоначалниците.

– Во оваа прилика, Владата на Република Косово уште еднаш ја изразува својата поддршка и подготвеност да соработува со градоначалниците на општините Северна Митровица, Звечан, Зубин-Поток и Лепосавиќ во исполнувањето на нивните надлежности и во служба на граѓаните од овие четири општини, без разлика на нивната припадност – се вели во соопштението.

Во четирите општини во северно Косово, Северна Митровица, Звечан, Лепосавиќ и Зубин-Поток се организираше гласање за разрешување на градоначалниците. Но, иницијативата на српските граѓани пропадна.

За разрешување на градоначалниците, требаше да гласаат 50 отсто од над 46-те илјади гласачи запишани во избирачкиот список, но на крајот на денот беа собрани едвам 250 гласа во четирите општини. Доколку се исполнеше овој услов, ќе се организираа вонредни локални избори во споменатите општини. Со оглед дека учествуваа помалку од 50 отсто, гласањето се смета за неуспешно и не може да се преземе друга иницијатива пред да поминат 12 месеци.

Според Централната изборна комисија, во Северна Митровица гласале 111 лица, во Лепосавиќ 124, во Зубин-Поток 18 и во Звечан ниту еден.

[ad_2]

Source link

Notícias

Indonésia, Republika, Indonésio

[ad_1] REPUBLIKA.CO.ID, JAKARTA — Direktur Jenderal Bea dan Cukai Kementerian Keuangan Askolani buka suara soal tingginya sanksi administrasi barang impor. Dia menjelaskan besaran sanksi administrasi

Indonésia, Indo Pos, Indonésio

[ad_1] Harianjogja.com, DEPOK—Ombudsman Republik Indonesia (ORI) DIY meminta masyarakat untuk melapor jika menemui tiang-tiang kabel yang tampak semrawut. Laporan-laporan yang datang dari masyarakat ini akan

Hong Kong, South China Morning Post, Inglês

[ad_1] Hong Kong authorities will step up enforcement on illegal ride-hailing services and rogue taxi drivers over the coming Labour Day “golden week” holiday, while

Tailândia, Business Day News, Tailandês

[ad_1] มูลนิธิสุญญตาวิหารเผยหลักสูตรการดับทุกข์สำหรับผู้บริหารระดับสูงรุ่นแรก มีผู้สนใจในช่วงสองอย่างล้นหลาม รองประธานมูลนิธิฯเผยมีทั้งอดีตรัฐมนตรี อดีต สว. และอดีตปลัดกระทรวง สนใจ ชี้หลักสูตรนี้เหมาะกับโลกในยุคปัจจุบัน นายสมชาย เลิศด้วยลาภ รองประธานมูลนิธิสุญญตาวิหาร เปิดเผยว่าด้วยสถานการณ์ปัจจุบันสิ่งที่เกิดขึ้นทั้งในประเทศไทยและในโลก ทั้งปัญหาสังคม ปัญหาเศรษฐกิจ ปัญหาทุกอย่างอีกมากมายที่เกิดขึ้น สำหรับผู้บริหารจะมีการรับรู้และรับผิดชอบมากกว่าบุคคลทั่วไป ทั้งผู้บริหารหน่วยงานภาครัฐ และผู้บริหารหน่วยงานภาคเอกชน โดยทุกข์ที่เกิดขึ้นนั้น เกิดเพราะความรับผิดชอบที่มีต่อตัวเอง หน่วยงานและสังคม รวมถึงประเทศการเป็นทุกข์สำหรับผู้บริหารแล้ว มักจะไม่สามารถบอกหรือปรึกษาใครได้ เพราะความน่าเชื่อถือและความคาดหวังของคนในองค์กร